Yukarıdakiler – Aşağıdakiler Türkiye’nin Bundan Sonraki Seyri Ne Olur?

0
36
EURO 2020 elemelerinde Türkiye 4 maçta 9 puanla zirve hattında kalırken Fransa ve İzlanda da aynı puan geldi. Peki, Türkiye bu gruptan çıkar mı?

Türkiye A Milli Takımı, Euro 2020 elemeleri H Grubu’nda dün ilk yenilgisini 2-1 ile İzlanda deplasmanında aldı. Esasen Millilerin Fransa karşısında uyguladığı taktiğin bir benzerini bu kez İzlanda, Ay – Yıldızlılara karşı uyguladı ve Cengiz ile Mahmut’un yokluğuna ilave hücum oyuncularının etkisizliği de bu mağlubiyeti getirdi. Bu sonuçla Türkiye 4 maçta 9 puanla zirve hattında kalırken Fransa ve İzlanda da aynı puan geldi. Peki, Türkiye bu gruptan çıkar mı? Kalan maçları ve mevcut durumu değerlendirdik.

Euro 2020 H Grubu Maç Sonuçları ve Puan Durumu 

Önce dün geceye bakalım. Türkiye, gruptaki ilk gollerini yedi ve ilk mağlubiyetini aldı. Fransa, Andorra deplasmanında 4-0 kazanırken Arnavutluk sahasında Moldova’yo 2-0 mağlup etti. 6 takımlı grupta ilk yarı maçlarını bitmesine 1 maç kaldı. 4 maçın sonunda Euro 2020 H Grubu’nda puan durumu şu şekilde:

TAKIM O G B M A Y Av PUAN
1 Fransa 4 3 0 1 12 3 9 9
2 Türkiye 4 3 0 1 9 2 7 9
3 İzlanda 4 3 0 1 5 5 0 9
4 Arnavutluk 4 2 0 2 5 3 2 6
5 Moldova 4 1 0 3 2 10 -8 3
6 Andorra 4 0 0 4 0 10 -10 0

 

Grupta oynanan 4 maç sonunda dikkat çeken iki nokta var. Birincisi şu ana kadar beraberlik yaşanmaması, ikincisi de Fransa – Türkiye – İzlanda üçlüsünün, diğer takımlardan net olarak ayrılması. Bu nedenle yazımızın başlığını “Yukarıdakiler – Aşağıdakiler” olarak belirledik. Grup kuraları ilk çekildiğinde grubu değerlendirdiğimiz şu yazımızda Moldova ve Andorra’nın garanti 12 puan anlamına geldiğini ama bunun yarıştığımız diğer takımlar için de geçerli olduğunu, dolayısıyla net bir avantajdan bahsedilemeyeceğini söylemiştik. Bununla beraber 3 takımın aralarında oynayacakları maçlar kadar Arnavutluk deplasmanının değerinin de yüksek olduğunu söylemiştik ve Milliler, gruba Arnavutluk’u deplasmanda yenerek başladılar. Buna ilave içeride gelen Fransa galibiyeti de İzlanda deplasmanında yenilme lüksünü ortaya çıkardı aslında beraberlik gelseydi bu iş bitti bile denilebilirdi. Nedenine şimdi bakalım.

Türkiye Bu Gruptan Çıkar mı? 

Euro 2020 elemelerinde 10 grup var. Kupanın da ev sahibi yok. Bu 10 gruptan ilk 2 sırayı alan 20 takımla Uluslar Ligi’nden 4 takım, Euro 2020’de yer alacak. Yani ilk 2 sıradan başka yol yok. Play-off seçeneği de yok. Önce 5. ve 6. maçların programına bakalım.

7.Eyl 19:00 İzlanda  –  Moldova
7.Eyl 21:45 Fransa  –  Arnavutluk
7.Eyl 21:45 Türkiye  –  Andorra
10.Eyl 21:45 Arnavutluk  – İzlanda
10.Eyl 21:45 Fransa  – Andorra
10.Eyl 21:45 Moldova  – Türkiye

 

Andorra ve Moldova’yı yenen Arnavutluk, 6 puanda yer alıyor ve Türkiye dahil üstteki 3 takımla oynadığı ilk maçları kaybetti. Arnavutluk’un Fransa deplasmanında puan alması çok zor. Ancak 6. maçlarda sahalarında İzlanda’ya çelme takabilirler. Türkiye ise sahasında İzlanda ve Arnavutluk’u yenerse ki yenme şansı çok çok yüksek Andorra ve Moldova maçlarından gelecek 9 puanla birlikte Fransa deplasmanı hariç toplam puanını 24 yapmış olacak. İzlanda, sahasında Fransa, deplasmanda Arnavutluk ile oynuyor. Dün izlediğimiz İzlanda’yı Fransa orada da yener. Arnavutluk’un İzlanda karşısında alacağı 1 puan ise İzlanda’nın toplam puanı diğer maçları kazandığı varsayımıyla 19 puan olur ki bu da Türkiye’nin gruptan çıkması anlamına geliyor.

Sonuç olarak Türkiye, dün en azından berabere kalabileceği bir maçı, gereksiz kaybetti ama bu lüksü de vardı. Millilerin bu gruptan çıkma şansı şu anda %60. Andorra – Moldova – Arnavutluk serisinden sonra Fransa deplasmanında alınacak 1 puan bile işi orada bitirebilir ki 1 mağlubiyet hakkı bile var. Ancak hiçbir maç, oynanmadan kazanılmıyor. İzlanda mağlubiyetinden gerekli sonuçları Şenol Güneş mutlaka çıkaracaktır. Dünya şampiyonu Fransa’nın da bize yenildiğini unutmayarak moral bozmadan bu değerli jenerasyonla devam etmek gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here