Süper Lig Şampiyonluk Yarışı Analizi: İş Hocalara Kaldı

0
18
Süper Lig 2019-20 sezonu şampiyonluk yarışında sezon öncesinde kim daha avantajlı görünüyor? Sizler için bu sorunun yanıtını analiz ettik. 

Türkiye Süper Lig 2019-20 sezonunun başlamasına 3 gün kaldı. Transfer sezonu, lig başladıktan sonra da devam edeceği için takımlar kadrolarına yeni futbolcular eklemeye devam edecekler ancak şu ana kadar yapılan transferler de yeni sezon için fikir verir durumda. Peki, Süper Lig şampiyonluk yarışında sezon öncesinde kim daha avantajlı görünüyor? Sizler için bu sorunun yanıtını analiz ettik.

SÜPER LİG BAHİS YAP

Süper Lig Şampiyonluk Yarışında Takımların Son Durumu

Süper Lig’de gerek harcanan paralar gerekse de hazırlıklar itibariyle yeni sezonda şampiyonluk potasına aday İstanbul’un 3 büyükleri, Trabzonspor ve Başakşehir olarak görünüyor. Tabi, futbol bu daha önce de yaşandığı gibi sürpriz bir takım, bu 5 takımın arasına girebilir. Ancak öncelikle bu 5 takımı değerlendirelim. Belki de uzun yıllardan sonra ilk kez bu sezon bütün takımların şampiyonluk iştahının bu kadar yüksek olduğu bir sezona giriyoruz. Fenerbahçe için durum kritik. 5 sezondur şampiyon olamayan sarı lacivertliler, bu sezon Avrupa’da da yoklar ve üstüne geçen sezonun travması var. Yani varsa yoksa şampiyonluk. Başakşehir ile şampiyon olma vuslatına eremeyen Abdullah Avcı, bunu yaşamak için Beşiktaş’a geldi ve 2 sezondur şampiyon olamayan siyah beyazlılarda yönetimin de buna çok ihtiyacı var. Trabzonspor, 40 yıla yaklaşan susuzluğunu gidereceğine bu sezon çok fazla inanıyor, tüm planlamaları o yönde. Son iki sezonun şampiyonu Galatasaray ve gücünden fazla bir kayıp yaşamayan hatta ilave transferle yükselten Başakşehir, zaten doğal olarak yarışın içinde. Yani, kapışma büyük ve derin.

Bu 5 takımın güncel kadro değerlerine baktığımızda şu anda en pahalı takım 108 Milyon Euro ile Galatasaray. Fenerbahçe 83, Beşiktaş 75, Başakşehir 65, Trabzonspor ise 60 Milyon Euroluk kadrolara sahipler. Hem kadro değeri, hem 2 yıldır takımı çalıştıran Fatih Terim ve oturmuş bir takımla Sarı kırmızılar böyle bakıldığında yine 1 numaralı favori. Buna bir de Falcao transferi eklenirse fark açılıyor. Ancak Terim ve futbolcular, bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olmayı öne alacaklardır. Bu da ligde onlara eksi yazabilir ama bu etken çok büyük bir değer değil.

Diğer takımlara bakıldığında ise eskiden olduğu gibi belli 2-3 futbolcunun sürüklemesinden ziyade daha çok gücün mevkilere dağıldığını görüyoruz. Yani, Beşiktaş’ı Ljajiç, Fenerbahçe’yi Kruse, Trabzonspor’u Obi Mikel, Başakşehir’i Arda veya Visça tek başına zirveye götürecek isimler değiller. Bir Hagi’den, Alex’ten hatta Talisca’dan bahsedemiyoruz. Kadro değerlerinin yakınlığının yanında mevki bazında da çok büyük farklar yok. Öyleyse, geriye teknik direktörlerin sistemi ve uzun vadeli yönetimi kalıyor.

Süper Lig Şampiyonluk Yarışında Teknik Direktörler

Fatih Terim’in görev yapıp şampiyon olamadığı 2 sezona bakarsak o sezonlarda Fenerbahçe başta olmak üzere kadro farkının Galatasaray’ın bariz aleyhine olduğunu görebiliriz. Bu sezon öyle bir durum yok bilakis Galatasaray’ın kadrosu artıda. Terim’in tecrübesi ve halen devam eden arzusunu da eklersek diğerlerine göre yarışta önde başladığı söylenebilir. Abdullah Avcı, uluslararası bir teknik direktör olma hedefinde ve bunun için burada şampiyonluğa ihtiyacı var. Ersun Yanal’ın gelme sebebi çok net; en son kendisiyle kazanılan şampiyonluğu tekrar ettirmesi. Ünal Karaman ve Okan Buruk ise bugüne kadar teknik direktör kumaşında iyi sinyaller veren, yıpranmamış ve başarıya aç isimler. Onlar için kendilerini ispat yılı olacak. Dolayısıyla bu isimlerin, teknik direktörlük maharetlerinin belki de en fazla belirleyici olacağı bir sezon başlıyor. Kadro ve psikolojik faktörlerin, yukarıda anlattığımız gibi olduğu bu ortamda; Hocası iyi olan kazanır diyoruz. Bu noktada Erol Bulut, Sergen Yalçın ve Yücel İldiz’e de bu sezon dikkat diyelim. 

SÜPER LİG BAHİS YAP

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here