Rodrigues, Muriç, Kruse… Fenerbahçe’nin Yeni Sezon Kadrosu

0
42
Sarı lacivertli yönetim bu kez işi sıkı tutarak erken imzalar attırıyor. Fenerbahçe transferleri ve yeni sezon kadro yapısını değerlendirdik.

Unutmak isteyeceği bir sezonu geride bırakan Fenerbahçe, bu sezon Avrupa’da da yer almayacak ve tek derdi Süper Lig şampiyonluğu. Geçen sezon transferleri de alelacele lig başlamasına az kala gerçekleştiren sarı lacivertli yönetim bu kez işi sıkı tutarak erken imzalar attırıyor. Fenerbahçe transferleri ve yeni sezon kadro yapısını değerlendirdik.

Fenerbahçe’nin Yeni Transferleri 

Fenerbahçe şu ana kadar; Emre Belözoğlu, Allahyar Sayyadmanesh, Max Kruse ve Murat Sağlam ile sözleşme imzalarken Vedat Muriç de açıklandı. Eski Galatasaraylı Garry Rodrigues’in de bu hafta imza atması bekleniyor. Öncelikle gidenlere bakalım. Fenerbahçe’nin geçen yılki kadrosunda uluslararası kariyerde üst düzey oyunculardan Soldado ve Valbuena ayrıldı. Yine aynı statüde sayılabilecek kiralık gelen Slimani, Benzia ve Ayew de geri döndü. Yerli oyunculardan Mehmet Topal, Şener ve İsmail ile de yollar ayrıldı. İki stoper Neustadter ile Skrtel de gitti. Bu oyuncuların kadroya alınması hem mevki hem de kalite yönünden bir gereklilikti. Volkan Demirel ile devam edilip edilmeyeceği meçhul. Yani, Volkan’ı saymazsak 10 tane giden futbolcu var.

Şimdi Soldado’nun yerine Muriç, Ayew’in yerine Rodrigues, Mehmet Topal’ın yerine Emre, Slimani yerine Kruse gibi bir durum var. Yine savunma hattına Murat Sağlam takviyesi yapılırken hücum hattı eksiğine de Allahyar geldi. ( Burada hala ayrıca Frey var.) Böyle bakıldığında gelenlerin gidenlerden daha faydalı ve yine Ersun Yanal’ın tercihleri oluşundan ötürü bir oyun planına uygun olacağı öngörülebilir. Benzia’nın oynadığı 10 numara pozisyonuna belki yeni transfer gelmez. Keza, Eljif – Jailson – Emre ve onların önünde Zajc – Tolgay – Mehmet Ekici opsiyonları ile Ersun Yanal’ın oynatacağı kanat oyununda ilave biri gerekmeyebilir.

Orta saha kanatlarına bakıldığında geçen sezonun ikinci yarısında çok iyi iş çıkaran Dirar ve bir sezon daha oynayacak olan Moses var. Buraya Rodrigues’in gelişi iyi bir takviye olur. Ancak 1 tane daha kanat almak fazlalık olmaz.

Neustadter – Skrtel ikilisinin yerine Serdar – Sadık ikilisi ikame eder mi? Burada kalitenin yükselmesi gerekirken bu ikili en fazla bu kaliteyi tutar. Murat Sağlam’ın ne yapacağı bilinmiyor. Dolayısıyla en az 1 tane üst kalite stopere ihtiyaç var. Roma’dan alınmaya çalışılan Kolarov‘un sol bek dışında burası için de düşünüldüğü konuşuluyor. Sağ ve sol beklerde Isla ile Hasan Ali şu an alternatifsiz. Kaliteleri Süper Lig şampiyonluğu yeterli ama yedeksiz olmaları bu hedef için kabul edilemez.

Kalede ise Harun Tekin, iyiydi ama yürekleri ferahlatmadı. Volkan’ın durumu belirsiz. Kameni zaten kayıp. Geriye Berke kalıyor. Harun – Berke için şans verilebilir ama kaleci transferi de konuşuluyor ve öne çıkan isim Ankaragücü’nden Altay Bayındır.

Fenerbahçe’nin Yeni Sezon Kadrosu

Sonuç olarak; Muriç, Kruse, Rodrigues kaliteli transferler ama tam yeterli değil. Bir kanat, 2 bek, 1 stoper ve 1 kaleci olmak üzere en az 5 imza daha yakın zamanda gelecektir. Fenerbahçe’nin yeni sistemi 4-2-3-1 olabilir. Şu an eldeki kadro şu şekilde oluşturulabilir:

Harun –  Isla – Serdar – Sadık – Hasan Ali – Jailson – Eljif – Rodrigues – Mehmet Ekici / Kruse – Moses – Muriç

Fenerbahçe’nin ne olursa olsun yeni sezonda şampiyonluğa oynayacağı da söylenebilir ama henüz yeteri kadar gümbür gümbür bir durum da yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here