Geçmişten Günümüze Süper Kupa Finalleri

0
12
Bugün İstanbul'da Süper Kupa finali 2019 oynanacak. UEFA Süper Kupa nedir? Süper Kupa ne zaman başladı? Geçmişten bugüne Süper Kupa finalleri, tarihçesi

Bugün İstanbul Beşiktaş Vodafone Park Stadı, Liverpool ile Chelsea arasında oynanacak 44. UEFA Süper Kupa final maçına ev sahipliği yapacak. Daha önce 2005 yılında İstanbul Olimpiyat Stadı Şampiyonlar Ligi finali ve 2009 yılında Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı da Avrupa Ligi finaline ev sahipliği yapmıştı. Bu maç Türkiye’nin bu şekilde ev sahipliği yapacağı 3. organizasyon olurken bu sezon sonunda Şampiyonlar Ligi finali de yine İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanacak. Peki, UEFA Süper Kupa nedir? Süper Kupa ne zaman başladı? Geçmişten günümüze Süper Kupa finalleri.

UEFA Süper Kupa Tarihçesi 

1972 yılında Hollanda’nın De Telegraaf gazetesi muhabirlerinden Anton Witkamp tarafından Avrupa’nın en büyüğünün bulunması amacıyla ortaya atılan bir fikir aslında Süper Kupa. O zaman şimdiki gibi 2 değil 3 kupa var. Şampiyonlar Ligi yerine Şampiyon Kulüpler Kupası, Kupa Galipleri Kupası ve bugünkü Avrupa Ligi yerine de UEFA Kupası. Ülkesinde federasyon kupası kazanan takımların oynadığı Kupa Galipleri Kupası, 2 numaralı kupa olarak görünüyordu ve Witkamp’ın fikri Şampiyon Kulüpler şampiyonu ile Kupa Galipleri şampiyonunun Süper Kupa ki adı o zaman tam olarak böyle değil, final oynamasıydı. Şampiyon Kulüpler şampiyonu Ajax ile Kupa Galipleri şampiyonu Glasgow Rangers’ın oynayacağı bu final, Rangers’ın taraftarlarının hareketleri nedeni ile 1 yıl men cezası alması sonucu UEFA Başkanı tarafından kabul edilmedi. Ancak fikrin sahibi Witkamp’ın gazetesi De Telegraaf’ın sponsorluğunda çift maçlı olarak oynandı ve resmi olmayan bu ilk Süper Kupa’yı Ajax kazandı. Bugün İstanbul’da oynanacak Liverpool – Chelsea maçına kadar oynanan 43 finalden ilki olarak da bu maç sayılıyor.

Süper Kupa finalleri tarihçesi Süper Kupa 2019
İstanbul bir kez daha bir finalde ev sahibi

Resmi olarak UEFA’nın kupayı bünyesine alması ise 1975-76 sezonunda oluyor. Bu kupanın şampiyonu ise Dinamo Kiev. 1981-82 ile 1985-86 sezonlarında oynanmayarak 2 kez kesintiye uğrayan UEFA Süper Kupa, 1998 yılından itibaren sürekli olarak Monaco Stade Louis II’de oynanıyordu. Galatasaray da 2000 yılında UEFA Kupası şampiyonu olduktan sonra Real Madrid ile burada oynamış ve kazanmıştı. Bu durum 2012 yılında son buldu ve 2013 yılından itibaren UEFA, Süper Kupa finalleri için başka şehir ve statlar belirlemeye başladı. İstanbul da nasibini bu yıl almış oldu.

UEFA Süper Kupa Şampiyonları 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi UEFA Süper Kupa şampiyonları arasında resmi olmayan ilk finalin şampiyonu olan Ajax da ekleniyor. Hatta yine resmi olmayan ikinci finalin de şampiyonu Ajax. Toplamda en çok bu kupayı kazanan iki takım 5’er şampiyonlukla İtalya’dan Milan ve İspanya’dan Barcelona. Türkiye’den kazanan tek takım ise 1 şampiyonlukla Galatasaray. Süper Kupa’yı son 5 sezondur sürekli, son 10 sezonda 9 kez  İspanya takımları kazandı. 3 Kez Real Madrid, 1 kez Barcelona, 1 kez de Atletico Madrid. Son 5 yıldır biri hariç tüm Süper Kupa finalleri iki İspanya takımı arasında oynandı. İspanya’nın son 5 yıldır Avrupa kupalarına koyduğu ambargo, geçen sezon 4 İngiltere takımının finallere çökmesi ile son buldu ve haliyle 2019 UEFA Süper Kupa finali de iki İngiltere takımı arasında oynanıyor. İstanbul’da düzenlenen 3. Avrupa Kupası finalinde Liverpool, ikinci kez İstanbul’a geliyor. 2005 yılındaki Şampiyonlar Ligi finalinde de Milan ile karşılaşmışlar ve unutulmayan o maçta kazanan taraf olmuşlardı.

Süper Kupa finalleri tarihçesi Süper Kupa 2019
İspanya takımları, son 10 kupanın 9’unu kazandı.

Milan ve Barcelona’nın 5’er şampiyonluğunun ardından 4 kupa ile Real Madrid onları izlerken bugün sahaya çıkacak Liverpool ile Ajax ve Atletico Madrid de 3’er şampiyonluğa sahip. Valencia, Juventus ve Anderlecht te ikişer kez bu kupayı kazanırken 43 kez oynanan Süper Kupa, toplamda Türkiye’nin de içinde olduğu 12 farklı ülkeye gitti. Ülkeler bazında 5 farklı takım ve 15 kupa ile İspanya ilk sırada yer alırken 3 farklı takım ve 9 şampiyonlukla İtalya ikinci, 5 farklı takım 7 şampiyonlukla İngiltere 3. sırada yer alıyor. Bugün sahaya çıkacak olan Chelsea’nin de 1 şampiyonluğu bulunurken Almanya’ya bu kupa 1 kez 2013-2014 sezonunda Bayern Münih ile gitti.

Süper Kupa finalleri tarihçesi Süper Kupa 2019

Liverpool – Chelsea Süper Kupa Finali 2019

Liverpool ile Chelsea arasında bu gece Beşiktaş Vodafone Park’ta saat 22:00’de oynanacak olan Süper Kupa finalinde bir kadın hakem düdük çalacak. Fransa Federasyonu’ndan Stephanie Frappart’ın yöneteceği maçta yardımcı hakemler ise Fransa Federasyonu’dan Manuela Nicolosi ve  İrlanda Federasyonu’ndan Michelle O’Neill olurken maçın 4. Hakemi Cüneyt Çakır olacak. Hepsibahis TV adresinden canlı izlenebilecek maçın tüm heyecanı, maç sonuna kadar özel seçeneklerle aşağıdaki adresten sizlerle olacak.

SÜPER KUPA BAHİS YAP

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here