Comolli Ne İçin Kaldı? Fenerbahçe Transfer Analizi

0
8
Damien Comolli nasıl bir performans gösteriyor? Yapılan transferler taraftarı mutlu etti mi? Transferler ne kadar yeterli? Detaylı analiz ve yorum

Fenerbahçe‘de geçen sezon başında rekor oy ve oy farkıyla başkanlığa seçilen Ali Koç için bu sezon anahtar niteliğinde. Keza geçen sezon futbol takımının aldığı sonuç, taraftar için adeta kabus olurken sarı lacivertli camia bu sezonun sonucuna göre tavır belirleyecek. Ali Koç’un iş başına geldikten sonra ortaya koyduğu kötü mali tablo ile mücadele ederek 5 yıllık uzun vadeli bir vizyon belirlemesi adına geçen sezon yaşananları bir nevi sineye çeken Fenerbahçe taraftarı, özellikle tepki gösterdiği Sportif Direktör Damien Comolli’nin Ali Koç tarafından görevde tutulması sonrası kendisinden beklentilerini de yükseltti. Ancak Süper Lig sezonunun başlamasına 5 gün kala oluşturulan kadro ve geride kalan hazırlık maçlarındaki performans, taraftarın gönlüne su serpmiş değil. Bir de sezonun ilk 6 haftasının zorlu fikstürü buna ilave edilince kaygılar artıyor. Bu noktada Damien Comolli, daha fazla sorgulanacaktır.

Damien Comolli Ne Kattı?

Belki kendisine soracak olursanız o da size mevcut mali sıkıntılarla Fenerbahçe’nin uluslararası marka değeri ve elbette bu sezon Avrupa kupalarında oynamayacağı için transferlerde zorluk yaşadığını söyleyebilir. Ancak bu zorlukları o koltukta oturacak herhangi bir profesyonel de yaşayacaktı. Maharet, elinde oyuncu havuzu bulunan, özellikle genç ve keşfedilmemiş isimleri ucuza getirecek bağlantıları olan bir sportif direktör olmakta. Kaldı ki Fenerbahçe, hem sponsor ve reklam anlaşmaları, hem Fener Ol kampanyası hem Eljif Elmas’ın satışından iyi gelirler elde etti. Belki bu gelirler, tamamen Aziz Yıldırım yönetiminin suçu olan mali açığın kapanmasına harcandı ama totalde şu ana kadar alınan futbolcularla şampiyonluk beklentisi karşılanıyor mu ona bakmak gerek. Daha önceki yazılarımızdan birinde Galatasaray, Damien Comolli gibi bu işin profesyoneli bir Sportif Direktörü olmaksızın Marcao, Luyindama, Gomis gibi isimleri alırken Fenerbahçe neden Sadık, Serdar Aziz, Slimani gibi isimleri aldı diye sormuştuk. Şimdi de Galatasaray’da Falcao transferi bitmek üzereyken Fenerbahçe’nin aynı seviye bir transfer yapmadığı görülüyor. O zaman Comolli ne iş yapıyor?

Fenerbahçe’nin Yeni Transferleri 

Max Kruse, Vedat Muriç, Allahyar Sayyadmanesh, Murat Sağlam, Deniz Türüç, Emre Belözoğlu, Altay Bayındır, Garry Rodrigues, Zanka. Geçen sezon devre arasında gelen Zajc ve Moses ile kiralıktan dönen Ozan Tufan’ı da ekleyelim. Geçen sezon sarı lacivertli taraftarlara çile çektiren kadro vitrininden gerçek anlamda fark yaratma ihtimali olan iki isim; Emre Belözoğlu ile Max Kruse. Kulüp neredeyse iki aydır Kolarov transferini bitirmeye uğraşıyor. Yani, gelecek isim de Kolarov bu arada 34 yaşında kariyerinin sonunda bir sol bek. Belli ki 2 aydır Damien Comolli, Ersun Yanal ve yönetim bir sol bek alternatifi bulamadı. Galatasaray’ın Falcao transferi bir yana olur-olmaz, Seri ve Ozornwafor’dan verim alması durumunda o zaman bu isimleri ya da gibileri neden almadınız diye taraftar soracaktır.

Sonuç olarak; Ersun Yanal’ın da artık bahanesi yok keza Cocu’dan daha fazla yetkilerle sezon öncesinde yine ondan çok önce takımın başındaydı. Yapılan ve yapılacak transferlerle ortaya çıkacak takıma bir teknik direktör marifeti sunması gerek. Yoksa bu sezon, hem Comolli hem Yanal ve duruma göre herkes için son sezon olabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here